01W piątek, 4 października, uczniowie klas I Ap i I Bp mieli okazję wziąć udział w warsztatach „Potencjał jest w nas”, prowadzonych przez p. Sławomira Kanię, doktoranta Uniwersytetu Opolskiego. Zajęcia zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczniów, o czym mogą świadczyć m.in. słowa uczennicy klasy I Ap, Zofii Dziembek: Wspaniałe warsztaty na temat osobowości. Pierwszy raz zetknęłam się z zadaniem, by narysować swoją osobowość. Sądzę, że wszyscy byli zaskoczeni. Odkryłam, że komuś moja osobowość może się podobać. Bardzo proste, a zarazem dużo wnoszące w nasze życie warsztaty.

04W dniu 30.09.2019 r. klasa I Cp uczestniczyła w lekcji przygotowanej przez pracowników Archiwum Państwowego w Opolu. Zajęcia odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Uczniowie wysłuchali wykładu o historii pisma niemieckiego, w którym to języku najczęściej spisywano akta metrykalne w XIX w. tu na terenie Śląska Opolskiego. Nie obyło się bez ćwiczeń praktycznych. Odczytywanie szwabachy niektórym szło całkiem nieźle! Na zakończenie młodzież obejrzała wystawę poświęconą dawnym mieszkańcom Opolszczyzny i dokumentom, które pomagają odtworzyć historię rodzin.

artur podziekowania 2019

4417-18 września 2019 roku uczniowie klas pierwszych opolskiej „Dziewiątki” wraz z wychowawczyniami pojechali do ośrodka Złoty Potok w Pokrzywnej. To miejsce wypoczynku i zabawy na świeżym powietrzu. Celem wyjazdu była przede wszystkim integracja uczniów.
W okolicy czekało na uczestników szereg atrakcji niespotykanych na co dzień w szkole, między innymi: gry zespołowe, zdobywanie szczytu Biskupiej Kopy oraz zwiedzanie pełnego niespodzianek i tajemnic miasteczka Rosenau, gdzie wszyscy we wspaniałej atmosferze oddawali się zabawom.
Nad przebiegiem i bezpieczeństwem czuwali nauczyciele i doświadczeni przewodnicy górskich wycieczek. Natomiast uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności współpracy z kolegami i koleżankami. Po dwóch dniach aktywności na łonie natury wszyscy zmęczeni, ale z uśmiechami wracali do Opola. Można śmiało powiedzieć, że był to wyjątkowy czas w życiu pierwszoklasistów.

edjo

Jak co roku 26 września nasza szkoła włącza się w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych, który obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
Na zajęciach języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego odbywają się specjalne lekcje zachęcające uczniów do poznawania nauczanych języków. Nauczyciele organizują quizy, gry językowe, zagadki. Wśród najpopularniejszych znajdują się palindromy, idiomy, łamańce językowe, wyjątkowe słowa, a także najdłuższe słowa w różnych językach. Mamy nadzieję, że uczniowie znów będą się świetnie bawić i przy okazji poznawania idei tego święta nauczą się czegoś nowego.

jezyki

be active

Europejski Tydzień sportu 2019 w PLO IX rozpoczęty!

1START! ZACZYNAMY!
Już dziś 23 września 2019 r. ruszyła 5 edycja Europejskiego Tygodnia Sportu! Zapraszamy wszystkich uczniów i całą społeczność szkolną na zajęcia sportowe, a 27 września 2019 r. na Finał Turniej Piłkarzyków.

Piąta edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbywająca się w 2019 roku ma wyjątkowy charakter. Jest to największe wydarzenie tego typu organizowane na terenie Europy od 2014 roku. Aż 47 stowarzyszeń partnerskich w 41 krajach zaplanowało aktywności fizyczne w ramach szerzenia kultury sportowej pośród ludzi – niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej uczestników – każdy może dołączyć do tej niezwykłej inicjatywy.

Wejdź na stronę https://etspolska.pl/ i sprawdź gdzie w Twojej okolicy odbędą się zajęcia sportowe w ramach #ETS2019 i weź w nich aktywny udział!

Czas na aktywność, czas na #BeActive

1 mW minione wakacje w dniach 2-3 lipca w Rydze odbyły się Mistrzostwa Świata Freestyle Football Nextball 2019 do lat 18. W finałach wystąpiło 16 najlepszych zawodników z całego świata, w tym nasz uczeń – Piotr Kielar.
Piotr już wcześniej odnosił w tej dziedzinie liczne sukcesy, ale w Rydze pokonał wszystkich przeciwników i zajął PIERWSZE MIEJSCE.
W mistrzostwach rywalizowali zawodnicy z takich państw jak m.in.: Anglia, Włochy, Holandia, Francja, Szwecja. Po przejściu kwalifikacji 16 zawodników zostało zaproszonych do rozegrania finału. Były to pojedynki w parach trwające 3 minuty – każdy zawodnik z pary podczas pojedynku występował 3 x po 30 sekund. Po obejrzeniu wszystkich pojedynków sędziowie wyłonili zwycięzcę, którym okazał się nasz uczeń. Gratulacje! Życzymy dalszych sukcesów!