212 czerwca, w uroczystej oprawie muzycznej, w Filharmonii Opolskiej zostały wręczone po raz 23 wyróżnienia Opolski Orzeł. Wśród 99 laureatów i finalistów różnych konkursów i olimpiad nie mogło zabraknąć uczniów PLO IX.
Orle piórko z rąk prezydenta Macieja Wujca odebrali:
- Leonard Świtoń - laureat Wojewódzkiego Konkursu Historycznego oraz finalista III Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów 2018/2019;
- Maja Bartmanowicz - laureatka Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego;
- Kacper Robak - laureat Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.
Uczniowie Ci oprócz ogromnej wiedzy z poszczególnych dziedzin, uzyskali wysoką średnią ocen w I semestrze roku szkolnego 2018/2019 oraz wykazali się aktywnością społeczną na rzecz różnych organizacji i instytucji.
Ogromne gratulacje należą się przez wszystkim nagrodzonym uczniom, ale także ich Rodzicom i nauczycielom, którzy wspierali swoich podopiecznych! Życzymy udanego zasłużonego wakacyjnego wypoczynku i dalszych sukcesów!

3Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr IX w Opolu otrzymali „Złote Klucze”. To wyjątkowe wyróżnienie jest przyznawane od 20 lat. Otrzymują je uczniowie, którzy osiągnęli nie tylko wysokie wyniki w nauce, ale również na co dzień działają na rzecz środowiska szkolnego oraz lokalnego.
Nagroda stanowi ogromne wyróżnienie dla młodych ludzi. Spośród wszystkich uczniów nauczyciele wybierają po trzech kandydatów do tego zaszczytnego tytułu „Złotego Klucza” w poszczególnych kategoriach przedmiotowych. Z każdej klasy zostaje nominowany także jeden uczeń do kategorii - Takt i kultura. Dla młodzieży samo wytypowanie jest niezwykle ważne, staje się powodem do dumy. Całemu wydarzeniu towarzyszą różne emocje, w zależności od tego, czy zobaczą siebie na liście nominowanych.

lg zlote klucze 2019

1W środę 29 maja mieliśmy okazję gościć wyjątkowego policjanta, starszego aspiranta Piotra Chwastowskiego. Twórca kanału Psy Dają Głos podczas spotkań z młodzieżą opowiadał o odpowiedzialności karnej, czynnikach warunkujących bezpieczeństwo w szkole oraz procedurach zachowania się w sytuacji nadzwyczajnej.

05W środę 29 maja 2019 roku w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom IX już edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich. Po raz kolejny laury w tym ważnym konkursie zdobyli uczniowie PLO IX:
Damian Kryska z klasy 3G – I miejsce w kategorii Dzieje rezydencji szlacheckich na Kresach Wschodnich (praca indywidualna)
Natalia Szczegielniak, Dagmara Krutak i Natalia Siuta z klasy 3A – I miejsce w kategorii Dzieje rezydencji szlacheckich na Kresach Wschodnich (praca zespołowa) oraz Patrycja Dorosiewicz z klasy 1A – II miejsce w kategorii Obraz Kresów Wschodnich w sztukach audiowizualnych i plastycznych na wybranych przykładach: malarstwo, rzeźba, plakat, film, muzyka Patrycja otrzymała również dodatkowe wyróżnienie od Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Opolu. Opiekunem wszystkich nagrodzonych uczniów jest p. Dariusz Gołębiowski. Naszym laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

02Uczniowie licealnej „Dziewiątki” przez 5 dni zwiedzali Włochy. Jednym z ważnych punktów wycieczkowego programu była wizyta na cmentarzu żołnierzy polskich na Monte Cassino. Po zwiedzeniu Wenecji, Watykanu i Rzymu, a następnie uczestnictwie w audiencji papieża Franciszka na placu św. Piotra udali się na wzgórze Monte Cassino. Tam zwiedzili klasztor benedyktyński, a następnie wysłuchali historii o żołnierzach II Korpusy generała Władysław Andersa, którą opowiedziała przewodniczka w muzeum znajdującym się tuż przy wejściu na cmentarz.
Następnie cała grupa udała na cmentarz i tam przy grobie generała Andersa zapalając znicze złożyła hołd generałowi i jego żołnierzom poległym w walkach o Monte Cassino w maju 1944 roku.
18 maja poczet sztandarowy naszego liceum uczestniczył w miejskich obchodach rocznicowych organizowanych przez Opolskie Stowarzyszenie ”Pancerny Skorpion”. W obchodach tych brał udział ostatni żyjący uczestnik bitwy o Monte Cassino płk Edward Głowacki, który jest przyjacielem naszej szkoły. Podsumowaniem świętowania była akademia szkolna, w której wzięli udział wszyscy uczniowie.

06W dniach 6 do 11 maja 44 osobowa grupa uczniów Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr IX uczestniczyła w wycieczce do Włoch. W pierwszym dniu po przyjeździe uczestnicy wycieczki z przewodnikiem zwiedzili Wenecję, gdzie zobaczyli m.in. Most Westchnień, Most Rialto, plac św. Marka, bazylikę św. Marka, uliczki i zakamarki miasta na wodzie.
Następnym punktem programu był Watykan gdzie podziwiali plac św. Piotra i bazylikę św. Piotra. Następnie w towarzystwie przewodnika ruszyli zwiedzać i podziwiać piękno Rzymu -Koloseum, Piazzo Navona, Most Anioła, Wzgórze Kapitolińskie, Panteon, Forum Romanum, Schody Hiszpańskie, Fontanę di Trevi.