1W ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2016 – 2020 w naszym liceum 4 października odbyło się szkolenie oraz warsztaty dla uczniów z tematyki HIV/AIDS. Zajęcia prowadziła Pani Monika Witkowska – Kubas certyfikowana terapeutka uzależnień. Celem spotkania było podniesienie wiedzy młodzieży na temat profilaktyki zakażeń wirusem HIV oraz kształtowanie postawy tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDAS.

08promocja zdrowia

W czwartek 13.06.2019r., w ramach szkolnych obchodów promocji zdrowia i święta sportu w PLO IX odbył się „Piknik sportowo – rekreacyjny” dla uczniów wszystkich klas. Na boisku szkolnym uczniowie wraz z wychowawcami układali Trójkąt matematyczny - Sierpińskiego, aby uczcić rok 2019, który jest rokiem królowej nauk – matematyki. Odbył się bieg ratowniczy, w ramach, którego uczestnicy mogli sprawdzić swoja wiedzę w praktyce. Zaproszona została również pani doktor dermatologii, która przybliżyła zainteresowanym temat „Trądziku młodzieńczego”. W programie imprezy znalazł się mecz piłki siatkowej licealiści kontra nauczyciele. A wszystko to odbyło się w miłej atmosferze i rytmach muzyki.

prom zdrW związku z działaniami profilaktyczno – zdrowotnymi w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr IX w Opolu jakie podjęliśmy w bieżącym roku szkolnym, w styczniu 2019 nasze liceum zostało włączone do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Teraz przed nami działania, poprzez które chcemy propagować zdrowy styl życia wśród społeczności szkolnej, diagnoza środowiska szkolnego i jak wszystko przebiegnie pomyślnie to w ciągu trzech lat zdobędziemy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

Szkolni Liderzy Zdrowia

dyplom zdr

02W związku z tym, iż 15 grudnia TO DZIEŃ HERBATY, Liderzy Zdrowia w naszym liceum postanowili wszystkich chętnych częstować pyszną, ciepłą herbatą z małym słodkim dodatkiem. W tym wyjątkowym dniu gośćmi naszego liceum, byli uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych, których jak na wzorowych gospodarzy przystało, poczęstowaliśmy kubkiem herbaty i ciasteczkiem - jako dodatek do wspaniałego przedstawienia, wystawianego przez naszych młodych aktorów.

08W dniu 11.12.2018r uczniowie LO IX wraz z przedstawicielami Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim połączyli swoje siły i jako jedna drużyna uczestniczyli w Debacie „Młodzież a zdrowie prokreacyjne”. Debata stanowiła podsumowanie realizacji w obu szkołach projektu profilaktyki prozdrowotnej  „W stronę dojrzałości”. Grupa wspólnie z pozostałymi grupami reprezentowała województwo opolskie i wspólnie wypracowali wnioski, które trafią do Ministerstwa Zdrowia jako pokłosie tego projektu.

1W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole panią Anetę Anioł, z warsztatami na temat „HIV i AIDS” oraz z warsztatami profilaktycznymi na temat: „Dróg zakażenia oraz objawów związanych z chorobami wenerycznymi”. Na co dzień Pani Aneta jest pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opolu, a dzisiaj gościnnie edukowała uczniów naszej szkoły w zakresie zachowań ryzykownych w sferze seksualnej i nie tylko oraz konsekwencjach zdrowotnych w tym zakresie. Zajęcia połączone zostały z częścią warsztatową, jak również przedstawiony został film edukacyjny, podczas którego uczniowie mogli poznać jak przebiega edukacja seksualna w innych krajach.

Małgorzata Gosztyła

02Pod hasłem „Zdrowie mam w głowie” uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dniu dzisiejszym, w warsztatach edukacyjnych na temat zdrowego stylu życia i odżywiania. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania, zdrowego komponowania posiłków - dostosowanego do trybu życia. Dietetyk zdradziła tajniki kulinarne, związane z odpowiednim łączeniem przypraw, ziół, dzięki któremu można przyspieszyć metabolizm, rozgrzać organizm w chłodne, zimowe dni.

wysportowany zdrowy